Czy warto stosować żele energetyczne?

Żele energetyczne działają na podobnej zasadzie jak napoje izotoniczne. Ich zadaniem jest uzupełnienie utraconych istotnych dla naszego organizmu składników oraz dostarczenie mu dodatkowej dawki energii, która pozwoli na dalszą aktywność bez utraty jej jakości. Spełniają się zwłaszcza jako produkty stosowane na wszelkiego rodzaju maratonach, triathlonach, wyścigach kolarskich czy innych sportach wymagających od nas parogodzinnego, nieustannego wysiłku. W większości przypadków, żele te stworzone są z naturalnych składników, jednak możemy spotkać się i z tymi, których skład nie zachęca do ich zakupu. Co jasne, produkty zawierające w sobie sztuczne materiały powinny być przez nas odrzucane już na samym początku, gdyż nie tylko są one jakości gorszej, ale i negatywnie wpłynąć mogą na wydajne działanie naszego organizmu. Jeśli zależy nam na najlepszej jakości żelu, warto jego zakupu dokonać w profesjonalnym sportowym sklepie z odżywkami, gdzie ich działanie dobrać będziemy mogli do uprawianego przez nas sportu.

Ogólnie mówiąc, żele energetyczne zawierają w małej pojemności dużą ilość źródła energii. Dzięki temu, w sposób szybki i nieinwazyjny do naszego organizmu dostarczane są węglowodany proste, które niezbędne są dla naszego organizmu w trakcie wielogodzinnego wysiłku. Przed zastosowaniem takiego żelu na zawodach, warto jednak przetestować go wcześniej w trakcie standardowego treningu – gdyż nie wiemy, jak nasz organizm na niego zareaguje. Mimo tego, iż te droższe cenowo opcje posiadają zazwyczaj jak najkrótszy skład, to nie rezygnujmy ze sprawdzania listy składników, pozwoli uniknąć nam to sytuacji nieprzyjemnych. Co równie istotne, żele energetyczne stosowane powinny być wyłącznie w małych ilościach. Przechodząc do standardowego składu żelu, powinien on zawierać:

  • węglowodany proste, w postaci glukozy czy maltozy
  • węglowodany złożone, w postaci skrobi, które rozkładane są do cukrów prostych. Jest to najbardziej istotny składnik, ponieważ cukry proste są podstawowym źródłem energii podczas intensywnego wysiłku. Zostają także w sposób szybki i łatwy wykorzystane przez organizm.
  • fruktoza (nie zawsze występuje, a jeśli tak to powinna wyłącznie w małych ilościach). Jest to niebezpieczny składnik, gdyż w większych ilościach spowodować może u stosującego problemy z trawieniem.
  • witaminy, w skład wchodzą wszystkie rodzaje służące poprawie wydajności oraz te tracone podczas wysiłku, czyli sód, magnez czy potas
  • kofeina, ma za zadanie dodać szybkiego zastrzyku energii oraz chwilowo zniwelować zmęczenie organizmu
  • tauryna, spotykana rzadziej – przyczynia się do opóźnienia wystąpienia procesów zmęczenia

Jak widać, skład żeli energetycznych jest całkiem sporych, a to i tak składniki wyłącznie naturalne. Oprócz wymienionych wyżej pozycji spotkać się możemy również z umieszczeniem w żelach aminokwasów, które mają pomagać w odkwaszaniu organizmu. Poza tym, aby żele energetyczne posiadały przyswajalny smak dodawane są do nich kawałki owoców, aromaty, barwniki czy substancje żelujące – co za tym idzie, niestety często zauważyć można dodawanie substancji słodzących czy cukrów mających za zadanie polepszyć smak żelu.

Poznaj więcej na:

Napoje izotoniczne i ich działanie

https://www.sklepisostar.pl/pl/c/Zele-energetyczne/5

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zdrowie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.